INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Baszniański (Baśniański, Baszniewski)      Baszniański, Ignacy (ca 1786- ) - Mowa pogrzebowa na uczczenie (...) Tadeusza Czackiego (...) 12 lipca 1813. roku - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: 2.004.156 A - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja: iPSB.

Ignacy Baszniański (Baśniański, Baszniewski)  

 
 
około 1786 - brak danych
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baszniański (Baśniański i Baszniewski) Ignacy ks., bazyljanin prowincji ruskiej. Urodził się około 1786 r. w Ponikwicy Małej pow. Brody, z ojca Mikołaja, proboszcza unickiego, i matki z domu Szanickiej. Po ojcu odziedziczył głęboką wiarę, gorące przywiązanie do Kościoła katolickiego i przykładny patrjotyzm. Początkowe nauki pobierał w Brodach, gimnazjalne w Zbarażu, następnie w r. 1804 wstąpił w Poczajowie do bazyljanów, a po odbytym nowicjacie uczył się dalej w Lubarze i Krzemieńcu, potem od r. 1808 w Uniwersytecie Wileńskim studjował fizykę i matematykę i złożył egzamin kandydacki. W r. 1811 otrzymał stopień magistra filozofji, przyznany mu w r. 1810, wreszcie 17 VIII 1825 zdał egzamin na doktora filozofji na podstawie pracy O ciepliku i jego fenomenach z dołączeniem uwag o skutkach elektro-chemicznych. Pedagogiczną działalność rozpoczął B. w r. 1812 w Lubarze jako profesor matematyki i fizyki, a w l. 1817–1819 był także prefektem. Z tego czasu pochodzi Mowa na obchodzenie rocznicy wstąpienia na tron Aleksandra I do uczniów szkół lubarskich. Pracował też jako prof. fizyki i prefekt w Owruczu, Kaniowie i Humaniu. Około roku 1827 został przełożonym klasztoru bazyljańskiego i szkół w Włodzimierzu. Jego to staraniem zostały odnowione zabudowania klasztorne, zniszczone pożarem w r. 1833, za co gen.-gubernator Lewaszow zaszczycił go »pochwalnym listem«. W r. 1834 metr. J. Bułhak mianował go archimandrytą. Od tegoż roku zaczął się jego żywot męczeński. W okresie tragicznej likwidacji unji wykazał niezłomny charakter i głębokie przywiązanie do wiary katolickiej. Przed r. 1839 został internowany w Torokaniach, skąd wywieziony jako »uporczywy« do Kurska na spowiednika do nowoutworzonej siedziby zakonnej, przeznaczonej dla zakonników, odmawiających przejścia na prawosławie. Po zwinięciu tej placówki w r. 1842 odstawiono go na Wołyń i trzymano pod nadzorem w Lubarze i Tryhórach, gdzie dokonał świętobliwego żywota. Umarł katolikiem, a w historji bazyljańskiej jest uważany za lumen Ordinis.

 

Śleczkowski M. S. ks., Wiadomości niektóre do dziejów Kościoła katol., Jasło 1861, 117; Zapiski Iosifa Mitrop. Lit., Petersburg 1883, II, III; Barącz S., Ponikwica Mała, P. 1886; Pl., Ponykowyca (małaja), Lw. 1886, 13; Pamiętniki Ksawery z Brzozowskich Grocholskiej, wydane przez ks. Z. Szczęsnego Felińskiego, Kr. 1894, 925; Helenjusz E., Wspomnienia polskich czasów, Lw. 1894, II 307; Chotkowski Wł., Dzieje zniweczenia św. Unji, Kr. 1898, 116, 199; Wołyniak, Siedziba Bazyljanów w Torokaniach, Kr. 1906, 45; tenże, Bazyljanie w Owruczu, »Przewodnik Naukowy i Literacki« 1911, 273; tenże, Bazyljanie we Włodzimierzu i Tryhórach, Kr. 1912, 37, 168; Theophilopolinatus, Ostatni klasztor bazyljański w Rosji, Kr. 1916, 8; Szawelski H., Poslednieje wozsojedinienije, Pet. 1910; Opisanije dokum. archiwa zapadnorusskich unijatskich mitrop., Pet. 1907, II.

Ks. Jozafat Skruteń ZSBW

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.